(F) frequency variable? Jog a mile in 10 minutes 3 times a week. 2. (I) intensity variable? Jog 1.1 miles in 10 minutes 3.
(F) frequency variable? A 10 minute mile twice 2. (I) intensity variable? 10 minute mile twice with 2 minutes rest in between each. 3.
Stock Number Annual $ Volue J24 12,500 R26 9,000 L02 3,200 M12 1,550 P33 620 T72 65 S67 53 Q47 32 V20 30 What are the appropriate ABC groups of inventory items? (4 points) Stock Number Annual $ Volume % of Annual Volume % of Total Class: J24 12,500 46.21 79.48 A R26 9,000 33.27 L02 3,200 11.83 19.85 B M12 1,550 5.73 P33 620 2.29 T72 65 0.24 0.67 C S67 53 0.20 Q47 32 0.12 V20 30 0.11 Total Annual Volume 27,050 Problem 2: Assume you have a product with the following parameters: Holding cost per per unit Order per order What is the EOQ? What is the total cost for the inventory policy used? (4 points) Problem 3: Assume that our firm produces type C fire extinguishers. We make 30,000 of these fire extinguishers per year.
The per-capita income was $31459.What was the total income of everyone in the United States? total population = 291 million = 2.91 X 10^8* per-capita income 31459 = 9154569000000 =$ 9.154569 X 10 ^ 12 ====================================================================== 1) A car is traveling at Vx= 16 m/s. The driver applies the brakes and the car decelerates at ax = -4.0 m/s2. What is the stopping distance? (-4/2=2X16)=32m 2) A car can go from 0 to 60 mph in 8.0 s. How much time will this second
Case Study 1 a) What is the break-even point in passengers and revenues per month? Contribution margin per passenger = $ 160- $ 70 = $ 90 per passenger Contribution margin ratio = $ 90/$160 = 56.25% Passengers = $3,150,000/$ 90 per passenger = 35,000 passengers Break-even point in dollars = $ 3,150,000/0.5625 = $ 5,600,000 b) What is the break-even point in number of passenger train cars per month? Average load factor = 70% of 9090 X 0.70 = 63 seats per train car 35,000/ 63 = 556 train cars c) If Springfield Express raises its average passenger fare to $ 190, it is estimated that the average load factor will decrease to 60 percent. What will be the monthly break-even point in number of passenger cars? Contribution margin = $190 - $ 70 = $120 per passenger 90 X .60 = 54 filled seats Break-even point in passengers = $ 3,150,000/$120 = 26,250 passengers 26,250/54 = 486 train cars d) (Refer to original data.)
Explain the problem(s) associated with the labor productivity. Quantity $/Unit Deluxe car 4,000 units sold $8,000/car Limited car 6,000 units sold $9,500/car Labor. Deluxe 20,000 hours $12/hour Labor. Limited 30,000 hours $14/hour Solution: Firstly, we use the single-factor productivity for measuring productivity as explained below: The labor productivity (in hours) for Deluxe car: Units sold = 4,000 = 0.2 units per labor hour. Labor hours 20,000 The labor productivity (in hours) for Limited car: Units sold = 6,000 = 0.2 units per labor hour.
149 Part II: Principle of Progression If you were able to jog one mile in 10 minutes, how would you progressively increase your performance by using each of the following? Be specific by using numbers in your answers. 1. (F) frequency variable? How often you do it 2.
(4 points) Given 1 mile = 5280 feet change the speed limit of 65 miles per hour into feet per second. 3. (4 points) The label on a drug says to administer 3.4 mg per kilogram of body weight. How much should be given to a 240 lbs man? 4.
100 Part II: Principle of Progression If you were able to jog one mile in 10 minutes, how would you progressively increase your performance by using of the following? 1. (F) frequency variable? A 10 minute mile twice. 2.
Estimate the output Q when L=10,000 hours; K = 7,000 hours; and F = 8,000 gallons MP (L)= a*Q/L = 0.28*12,332.58/10,000= 0.345 MP (K)= b*Q/K= 0.63*12,332.58/7000= 1.109 MP (F)= c*Q/F= 0.12 12,332.58/8000= 0.184 C. Find the marginal products of Labor, Capital and Fuel when L=10,000 hours; K = 7,000 hours; and F = 8,000 gallons Output elasticity of L= 0.28 Output elasticity of K= 0.63 Output elasticity of F= 0.12. L+K+F= 1.03. A 10% increase in L= 0.31, K = 0.69, F= 0.13. L increased by 10% then output increases by = 0.03 K increased by 10% then output increases by = 0.07 F increased by 10% then output increases by = 0.01 D. Find the output elasticities of L, K and F. By how much does output increase when each input increases by 10%, one at a time? L+K+F= 1.03 Output increase by 10% at a time: L= .31 K= .68 F= .13 10% increase in: L, Output increase by .03 K, Output increase by .07 F, Output increase by .01 E. Determine the Returns to Scale in production.