Protect Essay

977 Words4 Pages
Koment Femra eshte manjake e pasqyres.Ajo e njeh mjaft mire veten ,e di si ndryshon dita dites,e perseri shihet ne pasqyre si te ishte dita e fundit e jetes se saj.Ky liber nuk kerkon te theksoje anen negative te nje femre,por kerkon te nxjerre kush ne te vertete eshte ndjenja femerore.Kush jane idilet e saj,deshirat e verteta e te pacunguara,emocionet e lira,e cdo gje tjeter qe se ka provuar me pare nga frika e mbipushtetit shpirteror nga mashkulli.Ne qe shkruajme jemi femra,shpesh skemi frike,skemi guxim,por smund te thuash qe jemi te pangopura.Kush qenie ne bote ndihet i ngopur??Kur ke pamjaftueshmeri ske per te qene kurre i ngopur femer a mashkull qofsh.Kjo sdo te thote qe spo perballemi me te verteten,kjo tregon qe Ky liber edhe pse shkruar shume vite me pare ku mentaliteti eshte tjeter lloj,eshte munduar te tregoj natyren e vertete te nje femre.Kush ka arritur ta kuptoje si liber,di te perceptoje pse femra realisht reagon ashtu.Nuk ka vend per tu share,as per te mos pranuar realitetin,eshte e gjitha ne zgjedhjen qe cdo femer ben per te jetuar jeten e saj.Dhe Flober ka shkruar kete liber me shume kujdes dhe e tregon vete koha,por ama ne fund te fundit dhe vete Flober ngelet Mashkull.Cna ngelet te themi,vetem te shkruajme ne Femrat nje Zonja Bovari te vertete. Analiza e romanit “Zonja Bovari”(1855). Tema: Martesa fatkeqe dhe tradhtia në martesë. Subjekti: Ngjarjet zhvillohen në provincë aty ku konservatorizmi ushqehet me thashetheme e kuliria e individit shihet si krim që duhet dënuar me vdekje.Aty jeton dhe vet heroina e romanit Ema e cila ëndërron për vende të largëta dhe jetë plotaventura,ishte shum e ndikuar nga romanet trivilale me temë dashurie,pranon të martohet me Sharl Bovarin(me shpresë se do t‟i përmbushen ëndrrat për një jetë t ë lumtur joprovinciale).Sharli e adhuronte fuqishëm gruan e tij por njeri me vlera mesatare shfryrjet e

More about Protect Essay

Open Document